Zagrożenia hybrydowe

Warsztaty szkoleniowe, których celem jest przygotowanie uczestników do właściwego reagowania na potencjalne zagrożenia o charakterze hybrydowym (wojennym), sabotażowym oraz katastrof naturalnych możliwych do wywołania przez agresora oraz metod rozpoznawania, zabezpieczania się i minimalizacji skutków takich zdarzeń, czyli jak uniknąć ryzyka i odpowiednio zareagować przebywając w terenie zurbanizowanym.
Omówione zostaną sposoby reagowania na wybrane kategorie ataków na życie i zdrowie, reagowanie na ataki z użyciem różnego rodzaju broni, sposoby działania w przypadku zaistnienia wybranych incydentów w cyberprzestrzeni np. zakłócenia w dostawach energii elektrycznej, wody, ciepła, lub ich całkowitego braku, jak również braku łączności komórkowej (telefonicznej), braku internetu itp.
Przećwiczone zostaną metody właściwej reakcji na konkretne zagrożenia w oparciu o podręczne środki będące w zasięgu każdego człowieka niezbędne do ochrony własnej, bliskich czy współpracowników.
Forma szkolenia:
Prezentacja zagrożeń w oparciu o materiały poglądowe związane z realnymi zdarzeniami oraz z wykorzystaniem atrap środków pozoracyjnych. Atrapy urządzeń wybuchowych, egzemplarze treningowe broni białej i palnej długiej oraz krótkiej z amunicją ślepą. Symulacje zagrożeń i praktyczne ćwiczenia wykonywane przez Uczestników.
Zakres tematyczny - Ramowa agenda szkolenia
1. Pojęcie i rodzaje współczesnych zagrożeń – charakterystyka zagadnienia z uwzględnieniem realnych przykładów np. katastrof naturalnych, aktów terrorystycznych i hybrydowych (wojennych).
2.Co to jest gotowość obronna państwa, stopnie gotowości obronnej, stopnie alarmowe ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA.
3. Symptomy powstawania sytuacji kryzysowej – na co zwracać uwagę.
4. Co to jest wystrzał, wybuch, omówienie rodzajów broni palnej, artyleryjskiej, rakietowej i ich możliwości rażenia.
5. Sposoby działania w przypadku zaistnienia wybranych incydentów z wykorzystaniem cyberataków, zakłócenia w dostawach energii elektrycznej, wody, ciepła, lub ich całkowitego braku, braku łączności komórkowej (telefonicznej), braku internetu itp.
6. Dezinformacja – sposoby i techniki dezinformacji stosowanej przez agresora, farmy trolli, Fake news - czym jest i jak ją rozpoznać. Deepfake, czyli technika generowania fałszywych obrazów, filmów lub dźwięków, które wydają się autentyczne, ale zostały stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji (AI).
7. Jak się przygotować do przetrwania w mieście z podziałem na zagrożenia naturalne i zagrożenia wojenne:
- mieszkanie/schronienie,
- ubiór,
- pożywienie i woda,
- ochrona zdrowia i higiena osobista,
- światło i ogrzewanie;
8. Co mam robić?! Praktyczne aspekty reakcji i zachowań uczestników zdarzenia o charakterze hybrydowym (wojennym):
- jeśli zostać to gdzie i jak długo?
- ewakuacja, dokąd i w jaki sposób ją zorganizować,
- plecak ucieczkowy – jak przygotować i co zabrać by przetrwać,
- doraźne elementy pierwszej pomocy, w sytuacji ucieczkowej
- jak przetrwać w przygodnym terenie do momentu przybycia pomocy (schronienie, ciepło i sucho czyli ogień, pożywienie i woda – co to jest i jak smakuje „eska” „mre”).
Czas trwania szkolenia:
Moduły szkoleniowe : Teoria 1-2-3 h , Ćwiczenia 1-2 h , Warsztaty 2-3 h
* Ćwiczenia to wypracowanie odpowiedzi i reakcji na podany przez instruktora kazus prezentujący założoną sytuację zagrożeniową – działania w sali wykładowej połączone z praktycznym wykorzystaniem materiałów szkoleniowych .
* Warsztaty to działania terenowe , czyli praktyczne aspekty w oparciu o założony scenariusz.
W celu zapoznania się z pełną ofertą prosimy o kontakt
szkolenia@strzelectwo-legia.pl